روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی
,

بیدار ماندن در هنگام رانندگی

بسیاری از افراد علاقه دارند تا با وسیله شخصی خودشان به مسافرت بروند. از این رو اگر می‌خواهید در مسیر های طولانی رانندگی کنید بهتر است بسیار مراقب باشید و به اندازه کافی استراحت کنید تا به هیچ وجه پشت فرمان خوابتان نبرد. در ادامه نکاتی مفید برای بیدار ماندن در هنگام رانندگی در مسیرهای طولانی ارائه شده است.

 

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

خلاصه روش ها:

 1. استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های مناسب جهت حفظ هوشیاری
 2. خنک نگه داشتن دمای محیط
 3. گوش دادن به موسیقی
 4. فعالیت های درون خودرو
 5. تغییر تنظیمات خودرو
 6. عدم استفاده از داروی خواب آور

 

استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های مناسب جهت بیدار ماندن و حفط هوشیاری

 

 • حس چشایی تان را بیدار نگه دارید.

یک نوشیدنی انرژی زا بخورید. این کار برای مدتی باعث افزایش سطح هوشیاری در هنگام رانندگی می شود. مکیدن یا جویدن سیب، پرتقال یا حتی لیمو باعث بیدار نگه داشتن حس چشایی تان می شود. مواد غذایی با طعم اندکی تند بهتر هستند (قبل از اینکه چیزی بخورید، در مکان امنی اتومبیل تان را متوقف کنید. خوردن در هنگام رانندگی ممکن است باعث بروز حادثه شود).

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  به آرامی بخورید.

به عنوان مثال اگر یک بسته چیپس دارید که قطعات کوچکی دارد، هر دفعه یک تکه ی آن را بخورید. در غیر این صورت هر چیزی که می خورید سعی کنید هر دفعه یک تکه ی کوچکش را بخورید و بگذارید این کار طول بکشد. هر چه فعالیت تان بیشتر باشد، راحت تر می توانید بیدار بمانید.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • به آهستگی نوشیدنی بخورید.

مصرف قهوه و نوشابه به علت داشتن کافئین به شما کمک می کند که بیدار بمانید.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  از خوردن غذاها و نوشیدنی های شکر دار اجتناب کنید.

شکر باعث می شود واکنش هایی در سیستم بدنتان رخ دهد که اندکی بعد باعث خواب آلودگی و گیجی می گردد. شکر به سرعت جذب بدن می شود و تأثیری قوی دارد.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  آدامس بجوید.

این کار مانع خمیازه کشیدن می شود و میل به خوابیدن را از بین می برد. فقط حواستان باشد که به طور مداوم آن را بجوید؛ حتی اگر احساس کردید که فک تان کمی خسته شده است. ترفند آدامس را معمولاً راننده های کامیون استفاده می کنند و به خوبی نتیجه می دهد!

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • کاری انجام دهید که بیش از یک حس شما را درگیر کند.

جویدن یخ و یا تخمه ی آفتاب گردان بسیار عالی هستند چون در عین حال که باعث می شوند مشغول باشید، باعث انحراف تان از جاده نمی شود.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  یخ بخورید.

توضیح اینکه چرا این کار را انجام دهید کمی سخت است اما انجام آن برای بعضی از افراد خوب است. لزوماً نباید آن را بجوید، بنابراین شاید دلیل خوردن آن، سرمایی باشد که تولید می کند.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  تخمه ی آفتاب گردان بخورید.

چه هر دفعه یک دانه بخورید و چه یک مشت، عمل شکستن تخمه، بیرون آوردن مغز و دور انداختن پوستش، ذهن را فعال و بیدار نگه می دارد. یادتان باشد که یک فنجان پلاستیکی در اتومبیل داشته باشید تا پوست تخمه ها را درون آن بریزید.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

خنک نگه داشتن دمای محیط

 

 • دمای داخل ماشین را پایین بیاورید.

دمای داخل را کمی سردتر از دمای معمولی که دوست دارید تنظیم کنید. اما نباید خیلی سرد باشد زیرا بدن و مغز برای اینکه بتوانند به خوبی عمل کنند باید به اندازه ی کافی گرم باشند.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • دستمال مرطوب

صورت و گردنتان را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. این کار خستگی را از بین می برد.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • پنجره ی ماشین را باز کنید.

یک باد نسبتاً شدید و کمی سرد که به صورتتان برخورد می کند می تواند کمک کند تا بیدار بمانید. فقط مراقب باشید که برخورد زیاد باد به چشم هایتان باعث خشک شدن آنها و در نتیجه مختل شدن دیدتان نشود (به خصوص اگر از لنز استفاده می کنید).

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 

گوش دادن به موسیقی

 

 • به موزیکی گوش دهید که به آن علاقه ندارید!

هر چه آهنگی که پیدا می کنید آزاردهنده تر باشد بهتر است! هر چیزی به غیر از آهنگ مورد علاقه تان را می توانید گوش دهید؛ به خصوص اگر ریتمیک و یا آرامش بخش باشد. اگر برایتان ممکن است موج یک ایستگاه رادیویی که به طور معمول به آن گوش نمی دهید را بگیرید. عوض کردن ایستگاه های رادیویی هم خوب است. صدا را هم زیاد کنید.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 •  همراه با ترانه ای که از رادیو پخش می شود بخوانید و یا با کسی در ماشین صحبت کنید.

هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید زیرا این کار هم خطر ناک است و هم غیرقانونی. (در اکثر نقاط جهان) آواز خواندن و صحبت کردن با یک شخص که در ماشین است هر دو می توانند باعث فعالیت تان شوند و در عین حال با رانندگی کردن هم هیچ تداخلی ندارند.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 فعالیت های درون خودرو

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • هر چند وقت یک بار سرتان را به چپ و راست تکان دهید. اگر مجبور شدید، به صورت تان سیلی بزنید.
 • یک دست را در هوا نگه دارید.
 • برای چند ثانیه تلاش کنید روی صندلی نشینید و ….

 

 

تغییر تنظیمات خودرو

 

 • در شب چراغ داخل خودرو را روشن کنید.

تاریکی باعث می شود بدن شروع به تولید ملاتونین (melatonin) کند. ملاتونین هورمونی است که موجب می شود سریعتر از زمانی که خسته هستید به خواب بروید. حواستان باشد که قبل از اینکه خسته شوید چراغ را روشن کنید. اگر برایتان ممکن است آن را همیشه روشن نگه دارید زیرا پس از تولید ملاتونین در بدن، به سختی می توان بدون یک چرت ۱۵ دقیقه ای بیدار ماند.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 • صندلی تان را در موقعیتی که معمولاً استفاده نمی کنید قرار دهید.

اما مطمئن شوید موقعیت آن طوری نباشد که اگر کیسه ی هوا باز شد به شما آسیب بزند. دقت کنید که موقعیت آن طوری باشد که دید کامل و خوبی نسبت به جاده و آینه ها داشته باشید. وقتی احساس کردید که به این موقعیت هم عادت کردید، مجدداً آن را عوض کنید!

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 

عدم استفاده از داروی خواب آور

 

اگر داروهایی می خورید که خواب آور هستند، زمانی که مجبورید رانندگی کنید از خوردن آنها اجتناب کنید زیرا بدون شک مصرف شان خطرناک است.

 

روش های بیدار ماندن در هنگام رانندگی

 

 

نکات و هشدارها

 

 1. اگر انجام هیچکدام از کارهای بالا نتیجه نداد، اتومبیل تان را در یک مکان امن متوقف کنید و کمی در اطراف قدم بزنید. انجام فعالیت فیزیکی گردش خونتان را بهتر می کند. گاهی اوقات وقتی در حال رانندگی هستید نمی توانید بیدار بمانید. بنابراین وقتی بدنتان بسیار خسته است این کار را انجام دهید.
 2. اتومبیل تان را در جایی نگه دارید و زنگ هشدار موبایلتان را روی ۱۵ دقیقه ی بعد تنظیم کنید. چراغ ها و رادیو را خاموش کنید و چشمانتان را ببندید. لازم نیست حتماً بخوابید (به خصوص اگر می دانید نخوابیدن برایتان بهتر است، این کار را انجام دهید).
  چیزی که اهمیت دارد این است که بیشتر از ۱۵ دقیقه نخوابید زیرا موجب می شود به خواب عمیق فرو بروید و سپس برای اینکه به طور کامل استراحت کرده باشید باید یک چرخه ی کامل خواب را طی کنید.
  بعد از ۱۵ دقیقه به اندازه ی کافی حال و هوایتان عوض شده و خستگی تان برای حدود ۲ ساعت رانندگی از بین رفته است. بعد از این مدت می توانید در صورت لزوم مجدداً استراحت کنید.
 3. اگر به تنهایی رانندگی می کنید ماشین تان را نگه دارید و یک چرت کوتاه بزنید. در هنگام شب دقت کنید در مکانی توقف کنید که چراغ داشته باشد و مردم رفت و آمد داشته باشند تا کلاهبرداران از شما دور شوند.
 4. اگر برای یک رانندگی طولانی برنامه ریزی می کنید دقت کنید که حتماً قبل از سفر به اندازه ی کافی بخوابید تا مطمئن شوید حواستان عملکرد بهینه ای دارند.
 5. وقتی در ماشین تان افراد دیگری هم هستند می توانید به نوبت رانندگی کنید و در زمانهایی که رانندگی نمی کنید کمی بخوابید. وقتی نوبتی رانندگی می کنید مطمئن شوید شخصی که نفر بعدی است به خوبی استراحت کرده باشد.
 6. اگر اتومبیل تان سقف باز شو (sunroof) دارد، آن را باز کنید و بگذارید کمی به موهایتان هوا بخورد. این کار باعث می شود خواب آلودگی تان از بین برود.
 7. با دوست یا کسی که در ماشین است صحبت کنید. آنها هم می توانند شما را در بحث شرکت دهند و با شما حرف بزنند. به این ترتیب دیگر نیازی به چرت زدن نخواهید داشت.
 8. برای خودتان یک موسیقی انرژیک پخش کنید. از پوش دادن به موسیقی آرامش بخش اجتناب کنید؛ خود این می تواند شما را کسل کند.
 9. اگر می توانید با یک دست رانندگی کنید، دست دیگرتان را بالای سرتان قرار دهید.
 10. در یک مسافرت طولانی که احتمال به خواب رفتن شما بالاست، شاید بهتر باشد رانندگی را به روز موکول کنید. درست است که هزینه ی اتاق در یک هتل کنار جاده ای مطمئناً کم نیست ولی بهتر از ریسک تصادف رانندگی است.
 11. بهتر است زمانی که خواب آلود هستید رانندگی نکنید. خستگی زیاد باعث اختلال در حواس می شود و همین موضوع می تواند به یک تصادف مرگ بار منجر گردد.
 12. اگر برایتان امکان دارد در یک مکان امن توقف کنید و کمی بخوابید. رانندگی در حالتی که خواب آلود و کسل هستید بسیار خطرناک است.
 13. خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروهای تجویزی است. وقتی مجبورید رانندگی کنید، از این داروها مصرف نکنید چون ممکن است خوابتان ببرد و کنترل ماشین را از دست بدهید.
 14. هیچ وقت در صندلی راننده چرت نزنید. به جای آن در صندلی مسافران بخوابید. خوابیدن در صندلی مسافران باعث می شود که زمانی هم که مشغول رانندگی هستید کمتر در صندلی راننده احساس خواب آلودگی داشته باشید.
 15. اگر برایتان امکان دارد هرگز دریچه های بخاری اطراف صندلی را باز نکنید. این یک راه مقاومت در مقابل خواب آلودگی است.
 16. حواستان به خواب کوتاه (microsleep) باشد (به خوابی گفته می شود که حدود ۳۰ ثانیه طول می کشد و اغلب به علت کم خوابی شدید اتفاق می افتد).

 

منبع:wikihow

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

راهنمایی و رانندگی

اطلاعات مفید