تعویض دنده
,

تعویض دنده در رانندگی

ممکن است برای خیلی از ما سوال پیش آمده باشد که بهترین زمان برای تعویض دنده در هنگام رانندگی با ماشین چه موقعی است!

در این مطلب قصد داریم نحوه صحیح تعویض دنده برای افرادی که برای اولین بار قصد رانندگی و شرکت در آزمون راهنمایی و رانندگی دارند را مختصر و مفید آموزش دهیم.

 

تعویض دنده

 

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

 

آموزش تعویض دنده در رانندگی و تشخیص زمان مناسب

زمان تعویض دنده در ماشینهای مختلف و یا در مسیر های مختلف (سربالایی و سر پاینی و یا مسیرهای صاف) کمی متفاوت بوده و خود راننده باید زمان تعویض دنده را نسبت به ماشینی که دارد یا به مسیری که طی میکند تشخیص دهد.

وقتی به حرکت در آمدید و گاز میدهید شتاب شما تا حدی زیاد شده و ثابت می ماند ولی با گاز دادن زیاد فقط دور موتور بالا رفته و موتور زوزه خواهد کشید و به موتور و گیربکس آسیب خواهد خورد ، به همین منظور برای اینکه بخواهیم بهترین مصرف سوخت را داشته باشیم و عمر قطعات موتور و گیربکس بیشتر شود زمان تعویض دنده ها را نسبت به سرعت به شرح زیر انجام می دهیم;

 

تعویض دنده

دنده 1 >>> از 00 تا 25 کیلومتر در ساعت 
دنده 2 >>> از 25 تا 50 کیلومتر در ساعت 
دنده 3 >>> از 50 تا 75 کیلومتر در ساعت 
دنده 4 >>> از 75 تا 105 کیلومتر در ساعت 
دنده 5 >>> از 105 کیلومتر به بالا خواهد بود

 

انتخاب سرعت مناسب برای تعویض دنده در رانندگی

زمان تعویض دنده ها نسبت به دور موتور و یا صدای موتور معمولا وقتی دور موتور به 3000 دور در دقیقه که می رسد صدای موتور هم فول میشود ،  در این حالت دنده را تعویض کرده و یک دنده بالاتر می رویم با تعویض دنده دور موتور پایین آمده و با گاز دادن مجددا دور موتور به 3000 دور رسیده که در این وضعیت هم باز صدای موتور پر شده و تعویض دنده می کنیم دنده های بعدی هم به همین صورت عمل می کنیم.برای کم کردن دنده یا به عبارتی معکوس کشیدن دنده هم می توانید از کیلومتر شمار  و صدای موتور نیز استفاده کنید.

برای مثال؛ شما با دنده 3 و با سرعت 60 کیلومتر در حال حرکت هستید با ترمز کردن سرعت شما به50 کیلومتر می رسد آیا نیاز به دنده معکوس کشیدن دارید؟

خیر؛ زیرا ابتدای دنده 3 از 50 کیلومتر شروع می شود پس نیازی به دنده کم کردن ندارید.

اگر با دنده 3 که در حال حرکت کردن بودید به هر دلیلی ترمز کرده و سرعت شمابه 35 کیلومتر رسید آیا نیاز به معکوس کشیدن میباشد؟

بله؛ برای معکوس کشیدن از دنده 3 به 2 چونکه سرعت به ابتدای سرعت دنده 2 (که 25 کیلومتر بود) نرسید دنده سخت جا خواهدخورد و گیر بکس صدا خواهد داد.برای اینکه راحت تر دنده جا بخورد بایستی همزمان با دنده کم کردن تک گاز بدهیم که دور موتور ما با سرعت ماشین برابر شده تا دنده بدون صدا جا بخورد.

نکته: وقتی برای معکوس کشیدن کلاج را میگیریم و گاز را رها می کنیم دور موتور پایین آمده ولی سرعت ما بالا بوده، به همین دلیل در معکوس کشیدن معمولا دنده سخت جا خواهد خورد برای حل این مشکل همزمان با کم کردن دنده تک گاز میدهند که دور موتور با سرعت ماشین هم خوان شده تا دنده راحت تر جا بخورد.

نکته: تمامی مطالب گفته شده را با اندکی تمرین و تکرار میتوان به آسانی و بدون نیاز به توجه  به آن ها بصورت تجربه در ذهن خود قرار دهید.

منبع:نمناک

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

راهنمایی رانندگی