حین رانندگی از چه رفتارهایی باید پرهیز کرد؟
,

فرهنگ رانندگی

رانندگی یکی از کارهای پراسترسی است که بسیاری اوقات این پتانسیل را دارد افراد خیلی خوب و مؤدب را هم وادار به خشونت کند. اما همه‌ی ما خوب می‌دانیم این راهش نیست! بهتر است در رفتارهایمان حین رانندگی مانند هر فعالیت اجتماعی دیگر، خط قرمزها را در نظر بگیریم.فرهنگ رانندگی چیزی است که در زندگی و در جریان ارتباط با دیگران ضروری به نظر می‌رسد.

فرهنگ رانندگی هم مانند هر مقوله‌‌ی مرتبط با جامعه مدنی با اهمیت است و قوانین خاص خودش را دارد. به یاد داشته باشید، شما تنها کسی نیستید که در خیابان‌ها اتومبیل می‌رانید، پس لازم است، همان‌طور که در جریان ارتباطات اجتماعی‌تان مبادی آداب هستید، پشت فرمان هم فرهنگ رانندگی را رعایت کنید.

فرهنگ رانندگی

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

رهنمود‌های یک راننده‌ با فرهنگ رانندگی

با هدف برانید: برای مدت طولانی بی‌هدف و بدون آنکه بدانید مسیر بعدی‌ چیست یا می‌خواهید کجا بروید، رانندگی نکنید. مثلا اگر قرار است به راست یا چپ بپیچید، کمی زودتر تصمیم بگیرید و به‌تدریج اتومبیل را به مسیر کناری خیابان هدایت کنید. یادتان باشد شما تنها ماشینی نیست که در خیابان است، پس هر لحظه‌ای که اراده کنید نمی‌توانید تغییر مسیر دهید و جلوی اتومبیل‌های دیگر بپیچید.

رعایت سرعت مجاز: سرعت مجاز را رعایت کنید. سرعت بالا نه تنها ممکن است برای شما گران تمام شود، بلکه زندگی همه‌ی افرادی را که به نحوی سر راه شما قرار می‌گیرند، به خطر می‌اندازد
همان‌طور که سرعت بالا خطرناک است، سرعت پایین‌تر از حد مجاز هم مشکل‌آفرین خواهد بود، مثلا در بزرگراه مثل لاک‌پشت حرکت کردن با توجه به سرعت بالای دیگر اتومبیل‌ها کار اشتباهی است. حداقل سرعت مجاز در اتوبان معمولا ۷۰ کیلومتر در ساعت است. سعی کنید تا حد ممکن حداقل سرعت را رعایت کنید

رانندگی بین خطوط: خطوط و نشانه‌ها بی‌دلیل نیستند، پس همواره در مسیر معین و بین خطوط حرکت کنید.مدام لاین عوض نکنید،هنگام رانندگی فقط در صورت لزوم لاین حرکت خود را تغییر دهید، زمانی که می‌خواهید بپیچید، دور بزنید یا وارد خیابان دیگری شوید یا جایی که لازم است سبقت بگیرید می‌توانید با راهنما زدن مسیرتان را تغییر دهید.

 بوق نزدن بی‌جهت: افرادی که برای سلام کردن به دیگران، اعتراض به سایر رانندگان یا چون از صدای بوق خو‌ششان می‌آید، مدام بوق می‌زنند، اعصاب دیگر رانندگان را هم تحریک می‌کنند

استفاده از راهنما: وقتی می‌خواهید به چپ و راست بپیچید، حتما از راهنما استفاده کنید و همیشه چک کنید، راهنمای ماشین کار می‌کند یا نه

با هوشیاری کامل رانندگی کنید: اگر مشکلی دارید یا دارو‌های خاص یا آرامبخش، الکل یا مواد مخدر مصرف کردید، نباید پشت فرمان بنشینید

صدای موسیقی را بیش از حد بلند نکنید: هیچ‌کس دوست ندارد به صداهای گوش‌خراشی گوش کند که از بلندگوی ماشین شما پخش می‌شود، پس در اتومبیل صدای موسیقی را تا حدی بلند کنید که فقط سرنشینان اتومبیل بشنوند.

راه را برای وسایل نقلیه اورژانسی باز کنید: اگر ماشینی با چراغ گردان دیدید یا صدای آژیر آمبولانس، آتش‌نشانی و دیگر خودروهای امدادرسان را شنیدید، اتومبیل‌تان را به کنار مسیر هدایت کنید و اجازه عبور خودرو امدادرسان را بدهید، چون همان‌طور که خودتان می‌دانید ممکن است، زندگی فرد یا افرادی در خطر باشد.

از رفتار‌های پرخطر اجتناب کنید: به رفتارهای خشونت‌آمیز سایر رانندگان اهمیت ندهید و هرگز درصدد پاسخ دادن به این رفتارها یا مقابله به مثل نباشید، چراکه حتی یکبار شعله‌ور شدن خشم شما می‌تواند به یک حادثه‌ی خطرناک و جبران‌ناپذیر ختم شود.

مواردی که ممکن است منجر به حواس‌پرتی و بروز رانندگی پرخطر شود

حین رانندگی از چه رفتارهایی باید پرهیز کرد؟

پشت فرمان نه تنها مجاز به انجام کار دیگری نیستید، بلکه باید بدانید رفتار‌های پرخطر در حین رانندگی هم منجر به حوادث تلخی خواهد شد! شما نسبت به جان سرنشینان اتومبیل خود، دیگر وسایل نقلیه، عابرین پیاده و بعد از همه‌ی اینها احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی مسئولید. پس هنگام رانندگی موهایتان را شانه نزنید، از تلفن همراه و هر وسیله‌ی ارتباطی دیگری استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید هرگز نباید این قوانین و مقررات را نادیده بگیرید، نه تا زمانی که رانندگی می‌کنید!

تلفن همراه: هرگز هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. نه با تلفن حرف بزنید و نه پیام کوتاه بفرستید و نه چت کنید.

شانه زدن موها: بهتر است کمی بجنبید و قبل از اینکه دیرتان بشود، در منزل کاملا آماده شوید تا مجبور نباشید پشت فرمان خودتان را مرتب کنید. اگر حین رانندگی حس کردید مشکلی دارید یا باید به خودتان برسید، اتومبیل را کناری نگه‌ دارید و کارتان را انجام بدهید

سردرگمی در مسیریابی: اگر هنگام رانندگی از GPS برای مسیریابی استفاده می‌کنید که راهنمای سخنگو ندارد، مجبورید از نقشه کمک بگیرید، در این‌صورت چون نمی‌توانید هم برانید هم نقشه بخوانید، بهتر است قبل از حرکت مسیرتان را مشخص کنید و به خاطر بسپارید. اگر حین حرکت نیاز به چک کردن دوباره‌ی نقشه یا دیدن راهنمای حرکت داشتید، ماشین را پارک و مسیر بعدی را مرور کنید.

شوخی کردن: هنگام رانندگی زمان مناسبی برای شوخی‌ با سایر سرنشینان یا انجام حرکاتی نیست که کنترل اتومبیل را از دست شما خارج می‌کند.

منبع: thespruce