, ,

قطعات داخلی خودرو (بخش چهارم)

در این پست و پست های مشابه که در قالب چند بخش میباشد سعی بر آن شده تا برخی از قطعات داخلی خودرو را برای علاقه مندان بصورت ساده و مفید بیان کنیم.

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

قطعات داخلی خودرو

  • شاتون

شاتون قطعه‌ای است که پیستون را به میل لنگ متصل می‌کند. این قطعه تا حد امکان سبک ساخته می‌شود؛ ولی در عین حال به اندازه لازم سخت و محکم می‌باشد.برای تأمین شرایط فوق معمولاً شاتون را از جنس فولاد می‌سازند این استحکام برای شاتون ضروری است چرا که می‌بایست ضربات ناشی از احتراق را تحمل کند

شاتون چیست

شاتون دارای دو سر و یک ساقه می‌باشد؛

  • چنانچه اگر مقطع عرضی را ساقه شاتون در نظر بگیریم، به شکل حرف (I) در میان فرورفته و در کناره‌ها برجسته می‌باشد.
  • سرهای شاتون با یکدیگر اختلاف اندازه دارند، بدین شکل که شاتون دارای یک سر کوچک در بالا (جایی که به پیستون متصل می‌شود) و یک سر بزرگ در پایین (محل اتصال شاتون به میل لنگ) می‌باشد.

 

  • پیستون

پیستون، بخش متحرکی است که در داخل یک سیلندر قرار می‌گیرد. نقش پیستون در موتورها، انتقال نیرو از گازهای در حال انبساط در داخل سیلندر به میل‌لنگ با استفاده از یک میلهٔ رابط (شاتون) که در بالا با آن آشنا شدیم است.

پیستون جیست           

 

برای ساخت پیستون‌ها، معمولاً از چدن، فولاد ریخته‌گری یا آلیاژهای آلومینیوم استفاده که در خودروهای سواری معمولا از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود.

 

  • فیلتر روغن

فیلتر هیدرولیک (Hydraulic Filter) که در خودرو معمولاً فیلتر روغن نامیده می‌شود، بخشی از یک سامانه هیدرولیک صنعتی است که وظیفه پاک‌نمودن سیال هیدرولیک (روغن ، آب، و ترکیبات مخلوط با آب ) از ذرات آلوده‌کننده را دارد تا سیال آلوده به سامانه آسیب نزند.

فیلتر روغن چیست

 

فیلترهای روغن دارای اندازه‌های مختلفی هستند و بر اساس بزرگی توری‌های خود نامگذاری می‌شوند. فیلترها به سادگی قابل تعویض هستند.

  • نحوه ی عملکرد فیلتر روغن بصورت زیر میباشد!

 

  • فیلتر هوا

 برای درک چگونگی عملکرد فیلتر هوای اتومبیل ها، میتوانید آن را با ماسک حساسیت مقایسه کنید که برای زدودن ذرات معلق در هوا به کار می‌روند.

 

فیلتری که برای تصفیه هوا در خودروها استفاده می‌شود انواع مختلفی دارد.در تولید فیلترهای هوا از کاغذ و فلز یا کاغذ و مواد pu (پلی یورتان) استفاده می‌شود. همچنین در برخی از فیلترها به جای کاغذ از نمد استفاده می گردد.این فیلترها می‌توانند ذرات تا ۲۰ میکرون را از هوا جداسازی کنند.

 

  • رادیاتور

رادیاتور (Radiator) وسیله فلزی یا نیمه فلزی است که جنس آن بسته به نوع کاربردش می‌تواند متفاوت باشد، اغلب رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می‌کنند.

رادیاتور چیست

 

وظیفه رادیاتور در خودروها جهت خنک کردن آب برگشتی از موتور است.

 

گردآوری شده از:wikipedia

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

آشنایی با سیستم های خودرو بخش اول

آشنایی با سیستم های خودرو بخش دوم

آشنایی با سیستم های خودرو بخش سوم