مدارکی که پلیس راهنمایی و رانندگی از ما می خواهد
,

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

رانندگی با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز (که در مواقعی مانند ایست بازرسی، تصادف و تخلف باید به پلیس راهنمایی و رانندگی ارائه گردد)، باعث عدم توقیف خودرو خواهد شد. در این مطلب مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم را برایتان آماده کرده ایم.

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

 

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

 

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

 

رانندگان مکلف هستند که؛

  • گواهینامه
  • کارت ماشین
  • بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث
  • و برگه معاینه فنی (برای خودروهایی که بیش از ۵ سال از تولید آنها می‌گذرد)

را به همراه داشته باشند که اگر این مدارک همراه راننده نباشد ماموران راهنمایی می‌توانند خودرو را توقیف کنند.رانندگان موظفند هنگام رانندگی، مدارک یادشده را در صورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی ارائه کنند، اما ماموران نیز در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا راننده تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.

 

  • در صورتی که هیچ یک از مدارک فوق به همراه راننده نباشد؛

ماموران راهنمایی و رانندگی می توانند تا زمان ارائه مدارک، خودرو را متوقف کنند و در صورتی که یکی از مدارک فوق یا شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر به همراه راننده باشد ماموران مذکور موظفند با اخذ مدرک مذکور و ارائه رسید، بدون توقف وسیله نقلیه، راننده را ملزم به ارائه سایر مدارک و استرداد مدرک گرفته شده کنند».

 

 بنابراین حتی اگر یکی از مدارک خودرو یا یک مدرک شناسایی معتبر به همراه شخص باشد، پلیس راهور حق توقیف خودرو را نخواهد داشت.

 

منبع:تبیان

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

مراحل دریافت گواهینامه