مدارکی که پلیس راهنمایی و رانندگی از ما می خواهد
,

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

رانندگی با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز (که در مواقعی مانند ایست بازرسی، تصادف و تخلف باید به پلیس راهنمایی و رانندگی ارائه گردد)، باعث عدم توقیف خودرو خواهد شد. در این مطلب مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم را برایتان آماده کرده ایم.

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

 

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

 

مدارکی که هنگام رانندگی باید به همراه داشته باشیم

 

رانندگان مكلف هستند كه؛

  • گواهينامه
  • كارت ماشين
  • بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث
  • و برگه معاینه فنی (برای خودروهایی که بیش از 5 سال از تولید آنها می‌گذرد)

را به همراه داشته باشند که اگر این مدارک همراه راننده نباشد ماموران راهنمایی می‌توانند خودرو را توقیف کنند.رانندگان موظفند هنگام رانندگی، مدارک یادشده را در صورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی ارائه کنند، اما ماموران نیز در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا راننده تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.

 

  • در صورتی كه هیچ یك از مدارك فوق به همراه راننده نباشد؛

ماموران راهنمایی و رانندگی می توانند تا زمان ارائه مدارك، خودرو را متوقف كنند و در صورتی كه یكی از مدارك فوق یا شناسنامه یا كارت شناسایی معتبر به همراه راننده باشد ماموران مذكور موظفند با اخذ مدرك مذكور و ارائه رسید، بدون توقف وسیله نقلیه، راننده را ملزم به ارائه سایر مدارك و استرداد مدرك گرفته شده كنند».

 

 بنابراین حتی اگر یكی از مدارك خودرو یا یك مدرك شناسایی معتبر به همراه شخص باشد، پلیس راهور حق توقیف خودرو را نخواهد داشت.

 

منبع:تبیان

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

مراحل دریافت گواهینامه