کاهش مصرف بنزین وصرفه جویی در هزینه ه
,

کاهش مصرف سوخت خودرو

امروزه با بالا رفتن سرسام آور هزینه‌ها باید به فکر چاره و صرفه جویی باشیم تا بتوانیم برنامه بهتری برای اجرای زندگی خود داشته باشیم. با بالا رفتن قیمت سوخت، همه کسانی که با خودروی شخصی رفت و آمد می‌کنند، به فکر کاهش مصرف سوخت خودروی خود برای کم کردن هزینه‌ها هستند. حال این سوال پیش می‌آید؛ آیا راهی برای کم کردن مصرف سوخت خودروی ما وجود دارد؟ در ادامه این مطلب شما را با نکاتی آشنا می‌کنیم که با پیروی از آن می‌توانید مصرف سوخت خودروی خود را به میزان قابل توجه‌ای کاهش دهید.

 

 

با دانلود نرم افزار تصدیق علاوه بر شناخت کامل تابلو ها ، به سوالات پرتکرار و مهم آیین نامه دسترسی داشته باشید، آزمون دهید و کارنامه دریافت کنید.

 

 

چند نکته برای کاهش مصرف سوخت خودرو

 

 

کاهس مصرف بنزین

 

 • کم کردن وزن خودرو

سعی کنید خودروی‌تان را از هرگونه وسایل غیر ضروری خالی کنید. تقریبا هر ۵۰ کیلو گرم وزن اضافه می‌تواند ۱ الی ۲ درصد مصرف سوخت را بالا ببرد با نگاه کردن به صندوق عقب خودرو مطمئن شوید که بار اضافی و غیر ضروری در آن وجود نداشته باشد. هر چقدر ماشین‌تان سبک‌تر باشد، مصرف سوخت آن کمتر شده و در نتیجه هزینه‌های شما نیز کاهش می‌یابد.

 

 •  از ماشین تان در مواقع ضروری استفاده کنید

بهترین راه برای کاهش مصرف سوخت کمتر کار کشیدن از خودرو است. به یاد داشته باشید خودروی‌تان را تنها زمانی که کاملا ضروری است، استفاده کنید. به طور مثال مسیرهای کوتاهی را که می‌توانید پیاده روی کنید، نیازی نیست از ماشین استفاده کنید. در طول یک ماه ممکن است، چندین بار چنین اتفاقی برای‌تان تکرار شود. هر بار که به جای استفاده کردن از ماشین پیاده روی کنید، مقداری در مصرف سوخت صرفه جویی کرده‌اید. از آنجایی که صرفه جویی در مصرف سوخت برابر است با کاهش هزینه‌ها، به این نتیجه خواهید رسید که در طول یک ماه چقدر با کاهش هزینه‌های حاصل از خرید سوخت خودرو رو به رو خواهید شد. با این روش نه تنها در هزینه‌هایتان کم می‌شود، بلکه با پیاده‌روی ورزش نیز انجام داده‌اید. این کار برای سلامتی شما نیز مفید بوده و می تواند هزینه های درمانی تان را نیز کاهش دهد.

 

 • مطمئن شوید که درِ مخزن خودروی شما به خوبی بسته شده باشد

یکی از دلایل مصرف بی‌رویه سوخت باز بودن درِ مخزن سوخت شما پس از سوخت‌گیری در پمپ بنزین است. طبق برآوردها تقریبا سالانه چیزی حدود ۶۰۰ میلیون لیتر سوخت بر اثر تبخیر از میان رفته است.قالب سوخت خودرو های شخصی بنزین سوز هستند و بنزین نیز یک ماده فرار است. یعنی اگر در محیط باز بدون محافظ قرار بگیرد، خیلی زود تبخیر خواهد شد. این یعنی بدون آنکه بنزین نقشی در حرکت خودرو داشته باشد از بین می‌رود. با این تفاسیر پس از سوخت گیری از بسته بودن درِ باک خودروی خود اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام به حرکت کنید.

 

 • اجتناب از خاموش کردن خودرو در مکث کوتاه

تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که مکث کردن شما در جاده بیش از ۲ دقیقه طول می‌کشد، خودروی خود را خاموش نکنید، چرا که موقع استارت زدن تقریبا به اندازه ۱ الی ۲ دقیقه کار کرد خودرو بنزین مصرف می‌شود.

 

 • در نظر گرفتن باد مناسب برای تایرهای خودرو

برای اطمینان از اینکه باد تایرهای خودروی‌تان کاملا مناسب است با یک فشارسنج میزان باد تایرها را به دست آورید. اگر می‌خواهید فشار مناسب باد تایرها را داشته باشید، بهترین کار مطالعه راهنمای خودرو است. اگر باد تایر خودروی شما تنظیم نباشد، در پاره‌ای از مواقع می‌تواند تا ۵ درصد مصرف سوخت را بالا ببرد.

 

 • عیب یابی خودرو

در پاره‌ای از مواقع وجود یک عیب و نقص در خودرو باعث می‌شود تا مصرف سوخت بالا برود. شما می‌توانید با رفتن به یک مکانیکی معتبر این گونه ایرادات را برطرف کنید تا مستلزم هزینه‌های بیشتری نشوید.۵ قسمت خودرو که ایراد در آنها رابطه مستقیم با افزایش مصرف سوخت داردعبارتند از؛

فیلترهای هوا ، وایر شمع ( یا سیستم جرقه زن ) ، سیستم‌های تزریق سوخت ، سنسورهای اکسیژن و لاستیک

 

 •  تعویض به موقع روغن موتور

اگر روغن موتور اتومبیل خود را به موقع و به صورت منظم عوض كنید و همیشه موتور را طوری تنظیم كنید که در اوج قدرت و بازده باشد احتمالاً متوجه می‌شوید كه مصرف بنزین خودروی شما در مقایسه با گذشته چقدر كاهش می‌یابد. اگر سوپاپ تهویه كارتر خوب كار نكند بازده موتور كم می‌شود و احتمال آلوده شدن روغن موتور و روغن سوزی وجود دارد كه همین موضوع موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود.

 

 • تعویض به موقع فیلتر هوای کثیف

وقتی فیلتر هوای ماشین تان کثیف باشد، موتور ماشین سخت‌تر کار می‌کند. این سخت کار کردن موتور همراه می‌شود با افزایش مصرف سوخت. بنابراین طبق توصیه سازندگان خودرو فیلتر هوا را به موقع عوض کنید. شما حتی با نگاه کردن به فیلتر هوا می‌توانید پی ببرید که زمان تعویض آن فرارسیده است یا نه. یک فیلتر هوای تمیز به موتور ماشین‌تان اجازه می‌دهد تا کارایی بیشتری از خود نشان دهد. این کار هم عمر موتور خودروی‌تان را بالا می‌برد و هم باعث کاهش هزینه‌های جاری می‌شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که توصیه سازنده خودرو در مورد زمان بهینه مصرف فیلتر هوا را کاملا اجرا کرده‌اید.

 

 • کم کردن درجه کولر خودرو در روزهای گرم

به یاد داشته باشید، هر چقدر درجه کولر شما در روز های گرم بیشتر باشد، به همان اندازه مصرف سوخت‌تان نیز بالا می‌رود. البته این نکته در ترافیک‌های درون شهری بیشتر خود را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که در سرعت‌های بالا استفاده از کولر در درجه پایین به صرفه‌تر از آن است که بخواهید پنجرهای خودروی‌تان را باز نگه دارید.

 

 • سان روف و شیشه‌های ماشین‌تان را در سرعت‌های بالا ببندید

سعی کنید وقتی که می‌خواهید حرکت کنید، سان روف و شیشه‌های خودروی‌تان را ببندید. باز بودن سان روف و شیشه‌های خودروی شما ایرودینامیک ماشین را بر هم می‌ریزد. سازندگان خودرو به واسطه همین ایرو دینامیک سعی می‌کنند تا خودروی شما در حال حرکت کمترین اصطحکاک را با هوا داشته باشد. هر چقدر اصطحکاک ماشین با هوا کمتر باشد، در نتیجه فشار روی ماشین کمترشده و مصرف سوخت نیز پایین می‌آید. طراحان، ایرو دینامیک ماشین را با بسته بودن سان روف و پنجره خودروی‌تان محاسبه و طراحی کرده‌اند. باز بودن پنجره‌های خودرو در سرعت‌های پایین تقریبا مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر سرعت خودروی‌تان بالاتر ۵۵ کیلومتر بر ساعت برود، باز بودن پنجره‌ها می‌تواند با توجه به سرعتی که دارید بر روی مصرف سوخت خودروی‌تان تاثیر نامطلوب بگذارد. برای اینکه کاهش مصرف سوخت داشته باشید در سرعت‌های بالای ۵۵ کیلومتر بر ساعت حتما شیشه‌ها و سان روف خودرویتان را ببندید.

 

 • زمان و شرایط خاصی را برای بنزین زدن مد نظر داشته باشید

یا صبح زود یا شب كه هوا خنک تر است بنزین بزنید. بنزین هم مثل هر چیز دیگر در هوای گرم منبسط می‌شود. با افزایش دما به میزان 18 درجه سانتیگراد، 50 لیتر بنزین تقریباً به اندازه یك لیتر منبسط می‌شود. یعنی اگر در دمای 30 درجه سانتیگراد بالای صفر، 50 لیتر بنزین در باک خودروی خود بریزید و كنار پمپ بنزین توقف كنید تا هوا خنک شود و به 12 درجه سانتیگراد بالای صفر رسد، سرباک تقریباً به اندازه 1 لیتر پایین می رود. هرگز باک را بیش از اندازه پر نكنید. كمی بگذارید خالی بماند. اگر باک بنزین را تا خرخره پر كنید وقتی درب باک را ببندید و راه بیفتد اگر از سربالایی بالا روید یا خودرو را در آفتاب پارک كنید، بنزین از بالای باک بیرون می‌ریزید.

 

منبع:فردا نیوز و wikihow

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

فرهنگ رانندگی

راهنمایی و رانندگی